niedziela, 10 lutego 2013

Isakowitz cz. 2 - Danny Wattin    Poprzez Panią Annę Przybyszewską-Drozd (Dział Genealogii Żydowskiego Instytutu Historycznego im.Emanuela Ringelbluma w Warszawie),  skontaktował się ze mną prawnuk Hermanna Isakowitza - Danny Wattin.

Ze wszystkimi informacjami, które opisał mi Danny Wattin w @ niestety nie mogę się podzielić z Wami na swoim blogu. Jest wiele ciekawych wątków, które chciałbym opisać lecz są objęte tajemnicą (top sekret :- )

Danny między innymi pisał o losach swojego dziadka Erwina Wattin (Isakowitz), który uciekł z Nazistowskich Niemiec do Danii, po czym w 60-tych latach przesiedlił się do Szwecji.  Erwin chcąc zataić swoją tożsamość postanowił zmienić nazwisko z Isakowitz na Wattin. Erwin zmarł około 20-tu lat temu. Georg  Isakowitz  (Brat Erwina) 1,5 roku temu spotkał się po raz pierwszy z rodziną Danny`ego w Szwecji.      W lipcu 2012 roku doszło między nami do spotkania. Danny Wattin bardzo chciał zobaczyć na żywo miejsce z którego pochodzili jego przodkowie. Przyjechał ze swoim ojcem oraz synkiem. Naturalnie ugościłem ich we własnym domu, pokazałem  swój dorobek kolekcjonerski. Największe wrażanie na gościach zrobiły pamiątki z mojej kolekcji dotyczące rodziny Isakowitz (wieszaki, oryginalne reklamy prasowe oraz różne bibeloty sygnowane tym nazwiskiem).

    Gości oprowadziłem po Naszym mieście oraz pokazałem dokładne miejsce na którym znajdowały się dwie kamienice ich przodka. Odwiedziliśmy też dawne Synagogi oraz miejsce nieistniejącego już cmentarza żydowskiego, na którym została pochowana Danny`ego prababcia - Dorotea Isakowitz.


 
    Zapraszam na krótką fotorelację


Z wizytą w moim domu

                                  źródło: zbiory prywatne
Zdjęcie przy zrewitalizowanym północnym
kwartale Rynku Starego Miasta

Dokładnie w tym miejscu znajdowały się
trzy kamienice H. Isakowitza

Tuż przy witrynie stoi Danny z synem


źródło: zbiory prywatneDanny z tatą tuż przy  dawnym 

sklepie "Konfektionhaus Herz"


                         źródło: zbiory prywatne
Dostrzegacie pewne podobieństwo?

                                źródło: film Michaela Majerskiego pt."Isakowitz"
Danny Wattin z tatą i synkiem

                                źródło: Danny Wattin

 
 

Chwila refleksji i zadumy
Dawny Rynek

                                                 źródło: Danny WattinNa pożegnanie podarowałem Dannemu oryginalny wieszak. Nie ukrywam, że jeden z moich najrzadszych jeżeli chodzi o „Konfektionhaus Herz” Hermanna Isakowitza.

                                źródło: Danny Wattin

Prawnuk Hermanna Isakowitza - Danny Wattin w Szwecji jest znanym pisarzem.Ps. Serdeczne pozdrowienia dla Danny`ego i całej jego rodziny oraz Pani Ani Przybyszewskiej- dzięki której doszło do tego spotkania :-)


c.d.n.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz