środa, 8 lutego 2012

Domy towarowe M. Conitzer & Söhne - geneza. Cz. 2.


           W dniu otwarcia firmy 01 lutego 1882  zostało opublikowane ogłoszenie w lokalnej gazecie Neuen Westpreussischen Mitteilungen, o treści: Tkaniny - sklep modnej odzieży- M.Conitzer & Söhne w domu Levinsohna  w Marienwerder (takie ogłoszenia o podobnej treści były umieszczane już przy otwarciu kolejnych punktów firmy na terenie całego cesarstwa). 


Ogłoszenie z dnia otwarcia w lokalnej gazecie - Neuen Westpreussischen Mitteilungen



                            źródło: kronika firmy udostępnił Martin Conitzer





Przykładowa gazeta, w której umieszczano m.in. takie ogłoszenia

                                 źródło: zbiory prywatne




        Specjalnością tego domu towarowego były stałe ceny, więc nie można było się targować, a za towar trzeba było płacić gotówką przez co klient nie mógł korzystać – jak  bywało wcześniej – z zakupów na kredyt. Zaletą było to, że sprzedawcy nie musieli biegać za pieniędzmi od swoich klientów, ponadto dostawcom płacili gotówką, a korzyścią dla klientów były tańsze zakupy około 8-10 procent. System gotówkowy został wprowadzony na wniosek Hermanna Conitzera.

    (...) Na początku rodzice bardzo dużo czasu spędzali w sklepie, ojciec przy kasie, a matka z pomocą chłopca na posyłki przy stole pakowym, także bracia mogli zająć się od początku samą sprzedażą. Mój brat Nathan opowiadał, że mimo dobrej sprzedaży w pierwszym roku inwentaryzacja wypadła bardzo niekorzystnie. Bracia zaproponowali ojcu rezygnację z interesu. Ojciec jednak chciał odczekać jeszcze rok. Potem opowiadał im, że wziął 6000 marek jako rezerwę dla własnego zabezpieczenia, które zostały uwzględnione jako zysk w pierwszym roku działalności firmy (…).  Tak Rudolph dalej opisuje swoje wspomnienia z tamtego okresu.



Zdjęcie rodziny z 1889 roku zrobione
w ogrodzie domu Mosesa i Ernestine Conitzer


źródło: kronika firmy udostępnił Martin Conitzer 






      Również w innych miejscach w tym samym okresie zaczęły powstawać domy towarowe, które później przekształciły się w duże koncerny istniejące do dnia dzisiejszego, takie jak:
  • w Wismar - Rudolf Karstadt (1881)
  • w Gera - Firma Hermann Tietz (1.3.1882)
  W Marienwerder od roku 1873 istniał Kaufhaus B.M. Lewinski. Był największą konkurencją w tym czasie na lokalnym rynku dla Conitzerów (z biegiem czasu rodziny Lewinskich i Conitzerów były ze sobą spokrewnione).

       Na rozwój powyższych firm miał pewnie duży wpływ wzrost gospodarczy Rzeszy Niemieckiej po wygranej wojnie z Francją 1870/71. Po której to przegrana Francja zapłaciła olbrzymie kontrybucje Niemcom, które rozpoczęły szereg inwestycji w zjednoczonym Cesarstwie…


c.d.n. 



3 komentarze: