poniedziałek, 6 lipca 2015

Isakowitz cz. 7 - "Skarb pana Isakowitza"


    W dniu 9 czerwca 2015 roku o godz. 17.30 w muzeum kwidzyńskim odbyło się spotkanie z autorem książki - "Skarb pana Isakowitza". Autor - Danny Wattin na te wydarzenie przyleciał specjalnie z Australii gdzie obecnie mieszka. Na uroczystości obecni byli także przedstawiciele wydawnictwa WAB z Warszawy: redaktor - Magdalena Matuszewska oraz szef promocji - Bartosz Kamiński. Spotkanie składało się z kilku części. Na wstępie kierownik muzeum Janusz Cygański przywitał wszystkich licznie zgromadzonych gości oraz przedstawił potomka dawnego mieszkańca Marienwerder - Dann'ego Wattina. Następnie Łukasz Rzepczyński (autor bloga) przedstawił w formie prezentacji dzieje rodziny Isakowitz oraz ich pokrewieństwo z autorem. Po prezentacji rozpoczęła się długo oczekiwana rozmowa z pisarzem, którego tłumaczem był Bartosz Kamiński. Danny m.in. dość wnikliwie powiedział wszystkim jak długo dojrzewał do napisania książki o historii swojej rodziny. Wspomniał też o tym, że impulsem do napisania "Skarbu pana Isakowitza"  była reakcja jego najstarszego syna  Leo, na wieść o rzekomo ukrytym skarbie przez pradziadka Hermanna w Marienwerder (Kwidzynie). Na koniec wielu przybyłych gości zakupiło książkę i ustawiło się w długiej kolejce do autora z przekazaniem gratulacji i otrzymaniem pamiątkowego autografu. Dopełnieniem przeszło dwugodzinnego wieczornego wydarzenia była mała ekspozycja pamiątek historycznych związanych z przodkami pisarza.
Zapraszam na krótką fotorelację.

Projekt okładki jest dziełem Krzysztofa Rychtera.
Muszę przyznać, że całkiem nie źle się prezentuje.

    fot. Martin Rzepczyński
Otwarcia spotkania dokonał kierownik muzeum - Janusz Cygański.

    fot. Waldemar Plebański


Największa sala muzeum zamkowego w Kwidzynie była maksymalnie wypełniona przez przybyłych gości. Obecny też był Zbigniew Bania z lokalnej telewizji Kamena, który uwiecznił spotkanie.

 
      fot. Waldemar Plebański

Z wielkim zainteresowaniem wszyscy wysłuchali mojego wykładu dot. historii rodziny Isakowitz. Przedstawiałem dużo nowych interesujących informacji i fotografii, m.in. unikatową widokówkę z widokiem północnej pierzei Rynku udostępnioną przez Pana A. Barganowskiego.


    fot. Waldemar Plebański


Ostatni slajd mojej prezentacji przedstawiający głównych bohaterów książki:
Gunar, Danny i Leo.
    fot. Waldemar PlebańskiPo prezentacji rozpoczęła się rozmowa z pisarzem.
                       fot. Waldemar PlebańskiJako, że Danny mówił w języku angielskim potrzebny był tłumacz. W tą rolę wcielił się Bartosz Kamiński z wydawnictwa, który w fenomenalny sposób tłumaczył.

    fot. Martin Rzepczyński


Po zakończeniu rozmowy wszyscy chętni mogli otrzymać od autora dedykację z autografem. Wielu gości skorzystało z tej niepowtarzalnej okazji, m.in. Krystyna Plebańska i Zbigniew Bania.

     fot. Waldemar PlebańskiDanny będąc w Kwidzynie trzy lata temu wspominał mi coś o książce, która dwa lata później ukazała się w Szwecji. Wtedy w życiu bym się nie spodziewał, że będę mógł aktywnie uczestniczyć w promocji książki w polskiej wersji i to w dodatku w kwidzyńskim muzeum.


    fot. Adam Kominek 
Specjalnie dla Danne'go oraz wszystkich przybyłych gości, cały zespół muzeum przy pomocy państwa Ingielewiczów przygotował małą ekspozycję z pamiątkami związanymi z rodziną Isakowitz.

    fot. Waldemar PlebańskiGdy już większość gości opuściło muzeum, nie liczni którzy zostali postanowili się "zabawić".
Mój starszy syn Martin Rzepczyński i...

     fot. Łukasz Rzepczyński...Adam Kominek

     fot. Łukasz Rzepczyński

Fragmenty porcelany znalezione podczas badań archeologiczno-architektonicznych w miejscu kamienicy Isakowitzów przy Rynku 11.
Prawdopodobnie zabytki należały do przodków pisarza.

    fot. Łukasz RzepczyńskiPrzedwojenne gazety "Weichsel-Zeitung" z reklamami sklepu z konfekcją męską Hermanna Isakowitza. 

     fot. Łukasz Rzepczyński

Wpis w przedwojennej księdze inwentarzowej dotyczący daru dla muzeum w postaci bogato zdobionej drewnianej łyżki. Darczyńcą był dziadek pisarza - Erwin Isakowitz (Wattin).

                                fot. Łukasz Rzepczyński  Prezentowane wieszaki z całą pewnością pochodziły ze sklepu Isakowitzów. Niektóre nakrycia głowy i laska być może też. 

    fot. Łukasz Rzepczyński

Ostatnie pamiątkowe zdjęcie  w kwidzyńskim muzeum.
Od lewej: Janusz Cygański, Magdalena Matuszewska, Joanna Jezierska, Danny Wattin, Łukasz Rzepczyński, Bartosz Kamiński

     fot. Martin Rzepczyński
Po części oficjalnej przenieśliśmy spotkanie do mnie do domu, które trwało do późnych godzin nocnych. 

     fot. Łukasz Rzepczyński

Ostatnie autografy dla mojej kochanej żonki Julity oraz koleżanki z pracy Asi. 

     fot. Łukasz Rzepczyński
Ostatnie zdjęcie przed końcem spotkania z Danny`m.

     fot. Łukasz Rzepczyński
Następnego dnia przed odjazdem, podarowałem Danne'mu kwartalnik "Prowincja" nr 1 z 2013 roku z artykułem dot. rodziny Isakowitz mojego autorstwa.

                      fot. Łukasz RzepczyńskiPo promocji książki w Kwidzynie pisarz razem z Bartoszem Kamińskim udał się do Gdańska na kolejne spotkanie z czytelnikami. Organizatorem kolejnego wydarzenia było Nadbałtyckie Centrum Kultury a prowadzącą - Magdalena Grzebałkowska. Kolejnym przystankiem autora był Big Book Festival oraz warsztaty w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie.  W międzyczasie z pisarzem przeprowadzono cały szereg wywiadów: prasowych, radiowych i telewizyjnych (Teleexpres).
Po promowaniu  "Skarbu..." w Polsce, Danny udał się na kolejne spotkania do Niemiec. Jest to kolejny kraj w którym ukazała się książka.


Obecnie pisarz pracuje nad kolejnym dziełem.

2 komentarze: