czwartek, 7 maja 2015

Metryka ślubu...

 
 
 
       Kilka dni temu mój znajomy i zarazem czytelnik zwrócił mi uwagę - Łukasz co się tak ociągasz. Już od dawna nic nowego nie napisałeś na blogu!!!

Faktycznie, nic nowego nie napisałem. Brak czasu, zmęczenie a może zwyczajne lenistwo. Chyba te wszystkie czynniki spowodowały, że ostatnimi czasy trochę się ociągam z publikowaniem kolejnych ciekawostek związanych z historią naszego miasta.  

 Łukasz,  czas się wziąć do pracy!!!


To tak na szybko...


Tym razem chciałbym zaprezentować metrykę ślubu Fridricha Schulza i Augusty Rosenke z Ellerwalde (Olszanicy). Dokument został wystawiony w katedrze kwidzyńskiej dnia 3 listopada 1910 roku przez pastora o nazwisku Jäkel. 
 
Johan Samuel Theophil Jäkel pełnił funkcję pastora w katedralnej gminie ewangelickiej w latach 1910 - 1921.
 
Pamiątka jest niestety trochę zniszczona, mimo to można odczytać tekst na niej zawarty. Widoczna jest też kunsztowna szata graficzna obfitująca min. w gotyckie elementy architektoniczne (wimpergi, maswerki, czołganki,  sterczyny,  kolumienki i kapitele). W centralnym górnym położeniu znajduje się wstęga przytrzymywana przez dwa anioły. Na wstędze dostrzec możemy dosyć wyrazisty napis - Trauschein (Akt ślubu). Natomiast w dolnej części w dwóch polach zostały przedstawione sceny związane z ceremonią ślubną. Ciekawostką są też cztery fragmenty ewangelii umieszczone po obydwóch stronach dekoracji w polach pod wimpergami.
 
 
 
  
Metryka jak widać jest naklejona na sztywną tekturę i najprawdopodobniej była  oprawiona w stylową ramkę, która niestety się nie zachowała. Przed oprawieniem dokument musiał być złożony o czym świadczy widoczne "przełamanie" biegnące pośrodku przez całą wysokość.
 
 
 
Drukarnia i wydawnictwo H. Herrmann, Königsberg in Preussen.
 
 
 
 

1 komentarz: