sobota, 21 marca 2015

Landwehra z Marienwerder
     Kolejną formacją typu pospolitego ruszenia była Landwehra, która w Prusach powstała w 1813 roku. Wcielano do niej rezerwistów w różnym przedziale wiekowym (przeważnie 27-39 lat).


Podczas obchodów 700 rocznicy nadania praw miejskich miastu Marienwerder, odbyły się m.in. pochody historyczne nawiązujące do najważniejszych osób i wydarzeń związanych z historią naszego miasta. Jedną z grup biorących udział w pochodzie, była Landwehra z 1813 roku (tzn. grupa mężczyzn w mundurach tej formacji). O czym to mogło świadczyć? Pewnie o tym, że duża część mieszkańców służyła w Landwehrze.
 


 
Fotka grupy historycznej "Landwehr" została wykonana 4 czerwca 1933 r.
Widoczny kadr został wykonany na Danziger Strasse (ob. ul. Gdańska).
W tle widoczny jest filar arkady krytego ganku prowadzącego do wieży sanitarnej (Dansker) oraz fragment muru otaczającego dawny spacerniak więzienia znajdującego się w zamku.
 
Das Volk steht auf März 1813
Naród powstaje - Marzec 1813
 
    źródło: Stadtarchiv Celle
 
 
 
 
 
 
 
Karabiny Infanteriegewehr M 1801 (prawdopodobnie) z bagnetemi tulejowymi, charakterystyczne wysokie czapki ceratowe z daszkiem i aplikowanymi krzyżami
- to tylko nie które elementy umundurowania i wyposażenia, które zostały z pieczołowitą dokładnością odtworzone przez organizatorów.
 
    źródło: Stadtarchiv Celle
 
 
 
 
 
Zagadka
 
W którym miejscu zrobiono powyższą fotografię?
 
Przyznam, że zadanie jest trudne. Więc będzie mała podpowiedź (a nawet dwie).
 
Duży dom po prawej stronie (widoczna jest tylko ściana szczytowa z dostawioną niegdyś częścią magazynowo - produkcyjną) zachował się do czasów obecnych.
 
Powodzenia :)
 
 
 
 
 

 
 
 

4 komentarze:

  1. Róg ul.Wislanej i ul.Gdańskiej?

    OdpowiedzUsuń
  2. Róg ul.Gdańskiej i ul. Żwirki i Wigury :)

    https://www.facebook.com/cholska/posts/669547143171514?comment_id=669580899834805&notif_t=like

    OdpowiedzUsuń