sobota, 14 września 2013

Przedsiębiorstwo energetyczne Überlandwerk cz.2 - Operacja Tablica
Tajemnica jaką skrywa przed nami tablica została rozwikłana.
Jest już znana treść napisu z tablicy, która mieściła się na budynku dawnej elektrowni !!!


Kilka dni temu dostałem wiadomość od mojej znajomej z Niemiec.  

"...Może jest to treść z tablicy, którą uratowałeś z przyjaciółmi..."

Tą znajomą jest Beata Hys, która z wielkim zainteresowaniem czyta mojego bloga. Historia Naszego wspólnego miasta tak Beatę zaintrygowała, że z miłą chęcią postanowiła wraz z mężem Markiem pomóc mi w tłumaczeniu tekstów źródłowych. Za co jestem Im niezmiernie wdzięczny.

Żeby Was dłużej nie trzymać w napięciu, przytoczę przetłumaczony przez Beatę fragment opracowania Otto Gründera z książki pt."Marienwerder Westpreussen".


...Na pamiątkę tego, że Marienwerder (Kwidzyn) w tych ciężkich latach po Dyktacie (Traktacie) Wersalskim w oparciu o własne siły nie poddał się, umieszczono na budynku elektrowni pamiątkową tablicę o treści:

"Pobudowano w czasie potrzeby, hańby i sromoty dla dobrodziejstwa (błogosławieństwa) Naszej Pruskiej Ziemi"Tak mniej więcej mogłoby to wyglądać w oryginale

   źródło:  zbiory prywatne
   źródło:  zbiory prywatneAnalizując powyższą treść chyba nie ma co się dziwić, że w czasach komunistycznych została usunięta z tablicy. Na szczęście "świat się zmienia". Obecnie mamy trochę inne spojrzenie na przeszłość, a w szczególności na historię lokalną, która powinna być nam bliska. Ponadto uważam, że takie relikty przeszłości jak omawiana tablica są "żywą" historią, którym należy dać szanse drugiego życia w nowym świecie.


P.S.
Inskrypcje z tablicy odnalazł też Jerzy Kosacz, który to z wielkim zaangażowaniem przeszukuje "zakamarki" Naszej lokalnej historii. 
Tak trzymać Panie Jerzy ;)


c.d.n.2 komentarze:

 1. Jak zwykle kolejna interesująca odsłona historii miasta, przedstawiona w ciekawej formie.

  Czy w późniejszym okresie, już po usunięciu z tablicy oryginalnych, niemieckich napisów, były na niej umieszczane jakieś inne, powojenne treści, czy pozostała aż do końca "niezapisaną kartą"?
  Ujęcia z ostatnich chwil istnienia budynku pokazują nad tablicą metalowy uchwyt na, prawdopodobnie jakieś drzewce flag?. Jest to pozostałość z Marienwerder czy dodatek współczesny, na przedwojennych zdjęciach chyba ich nie widać.

  Gratulacje.
  G.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za tak miłe słowa.
  Otwory na tablicy świadczą o tym, że był do niej przytwierdzony szyld. Prawdopodobnie został umieszczony po wojnie.
  Uchwyt na drzewiec też udało Nam się zdemontować. Czy jest przedwojenny? Trudno powiedzieć. Źródła ikonograficzne elektrowni są bardzo ubogie. Mimo to wydaje mi się, że jest z czasów niemieckich.

  OdpowiedzUsuń