niedziela, 3 stycznia 2016

Jubileuszowe obchody 700 - lecia Kwidzyna, cz.1   W dniu 17 listopada 2015 roku o godz. 17.30 odbyło się kolejne spotkanie w kwidzyńskim muzeum zamkowym z cyklu "Skarby Muzeum". Wydarzenie to było poświęcone jubileuszowemu medalowi oraz innym pamiątkom związanymi z uroczystymi obchodami 700 rocznicy założenia miasta Kwidzyna.

 Uroczystości były obchodzone przez przedwojennych mieszkańców od 2 do 6 czerwca 1933 roku. Do tego niezwykłego i świątecznego wydarzenia organizatorzy przygotowywali się od dłuższego czasu z wielką starannością oraz z niesamowitym rozmachem. Przede wszystkim zatroszczono się o wygląd estetyczny miasta. Przeprowadzono wiele prac remontowych i restauratorskich. Większość ulic Starego Miasta została udekorowana girlandami i innymi dekoracjami. Zaplanowano szereg rozmaitych atrakcji i uroczystości dla mieszkańców oraz przyjezdnych gości, m.in. takich jak: otwarcie wystawy historycznej; msze, koncerty i oficjalne spotkania w katedrze; obiady, kolacje i tańce we wszystkich kwidzyńskich lokalach; zawody gimnastyczne i strzeleckie; odsłonięcie popiersia Schillera przed gimnazjum; przedstawienie dramatu "Wilhelm Tell" Friedricha Schillera; czy rajd samochodowy - "Gwiezdny Wyścig" oraz szereg innych, których w tym momencie już nie będę wymieniał. Wspomnę tylko o  najbardziej spektakularnej części jubileuszu, mianowicie o przemarszu przez miasto grup historycznych, które nawiązywały do najważniejszych wydarzeń siedmiu wieków ówczesnego Marienwerder. Za to niezwykle trudne i prestiżowe zadanie odpowiedzialny był jeden z najwybitniejszych historyków naszego miasta - Erich Wernicke.

O wysokiej randze obchodów świadczył też fakt, że  zaproszono na nie wielu wysoko postawionych oficjeli ze sfer rządowych oraz wojskowych. W sumie całe jubileuszowe obchody odwiedziło ok. 35 tyś. osób. Z czego około 15 tyś. było mieszkańcami Kwidzyna.

Oprócz tak znakomitego programu wydano z tej okazji cały szereg pamiątek utrwalających te doniosłe wydarzenie. O tychże świadkach historii przez ponad godzinę opowiadałem na wieczornym spotkaniu w kwidzyńskim muzeum.


Przygotowując się do wystąpienia, przeprowadziłem dosyć wnikliwe kwerendy. Odwiedziłem archiwa, muzea oraz kolekcjonerów w Polsce i w Niemczech. Z racji tego, że udało mi się pozyskać naprawdę spory zasób źródłowy, postawiłem omawiane zagadnienie "rozbić" na trzy części (spotkania).
1. Pamiątki związane z uroczystością        jubileuszową: medale, znaczki, emblematy, monografie, publikacje, pocztówki i inne.

2. Harmonogram uroczystych obchodów: charakterystyka i szczegółowe omówienie programu, dzień po dniu, godzina po godzinie.

3. 750- lecie miasta Kwidzyna: obchody w 1983 i w 1985 roku oraz w nawiązaniu do artykułu Marka Sidora z "Pulsu Kwidzyna" dot. daty nadania praw miejskich Kwidzynowi przedstawię główne publikacje w których była poruszana ta kwestia.
Krótka fotorelacja z pierwszego spotkania Po krótkim przywitaniu gości i wprowadzeniu, którego dokonał kierownik muzeum - Janusz Cygański...

    fot. Adam Kominek


...rozpocząłem przedstawianie i omawianie souvenirów jubileuszowych  

    fot. Julita RzepczyńskaPrzy tak licznej publiczności, która w całości wypełniła największa salę muzeum nogi miałem jak z waty :)

     fot. Julita RzepczyńskaNajmłodszy uczestnik spotkania - mój młodszy synek Erwin z babcią Bogusią

   fot. Julita Rzepczyńska


Sztandarową pamiątką był wybity medal jubileuszowy
Ten niezwykle unikatowy zabytek znajduje się m.in. w zbiorach muzeum w Kwidzynie


 Tuż po moim wystąpieniu tradycyjnie odbyło się losowanie "prezentów" dla publiczności
Jedną z trzech wylosowanych osób była Elżbieta Gardzielewska, która z rąk Beaty Stawarskiej otrzymała książkę

    fot. Adam Kominek
   


Na koniec wydarzenia każdy z przybyłych osób mógł obejrzeć i zrobić pamiątkowe zdjęcie z zaprezentowanymi pamiątkami, które były wyeksponowane specjalnie na tą okazję
Poniżej na pulpicie pamiątkowy medal

    fot. KominekMonografia Kwidzyna wydana specjalnie na 700 rocznicę założenia miasta, autorstwa Ericha Wernickiego

    fot. Łukasz Rzepczyński

Kunsztowna teczka z reliefowym motywem zamku i 9 reprodukcji rotograwiurowych

    fot. Łukasz Rzepczyński


W kolejnych częściach na blogu przedstawię i scharakteryzuję wszystkie mi znane i dostępne pamiątki jubileuszowe, o których mówiłem na spotkaniu w muzeum. 


c.d.n.


P.S. Dziękuję wszystkim gościom za tak liczne przybycie oraz za pomoc w przygotowaniu spotkania całemu zespołowi muzealnemu.
Oddzielne podziękowania kieruję dla kierownik Stadtarchiv Celle - Sabiny Maehnert, Krystyny Plebańskiej oraz Ziemowita Kołakowskiego.1 komentarz:

  1. Jakość bloga, to przede wszystkim konkretne wpisy, artykuły i szczegółowe omawianie tematów. Tutaj mi się bardzo podoba podejście i poczucie estetyki.

    OdpowiedzUsuń