wtorek, 11 listopada 2014

Volksabstimmung - Plebiscyt 1920, plakaty propagandowe





       Niespełna 100 lat temu odbył się Plebiscyt na Powiślu, Warmii i Mazurach. Do naszych czasów zachowało się wiele pamiątek związanych z tym wydarzeniem. Większość stanowią znaczki pocztowe, ale o nich może innym razem. Bardzo interesującymi nośnikami historii tamtego okresu są między innymi plakaty propagandowe. Poniższe są skierowane do społeczności niemieckojęzycznej. Wydrukowane w Nadwornej Drukarni Kantera na zlecenie Warmińskiego Komitetu Plebiscytowego, który to odpowiadał za całokształt polskiej agitacji.


    źródło: zbiory własne




                    źródło: zbiory własne




Polska Marka!
Kto głosuje na Polskę nie straci ani feniga

Na dawnym terytorium Niemiec, Marka niemiecka naprzeciwko polskiej przez stałe ceny rynkowe traci na wartości. Gdy waluta – konwersja Marki niemieckiej jest przekształcana na polską Markę zgodnie z wartością polskiego rynku. Polscy robotnicy, pracownicy i urzędnicy wynagradzani będą zgodnie z zasadami określonymi przez organizacje pracowników i urzędników porządku służby cywilnej.

Wynagrodzenia są ewidentnie ok. 50% wyższe niż w Prusach - Niemczech

Polska Marka ulega

ciągłej tendencji wzrostowej

na skutek stemplowania i wymiany banknotów koronnych, które będą podążać za Rublem i Marką niemiecką.

Najlepszym dowodem wartości pieniężnej polskiego rynku jest to, że

Obligacje amerykańskie zostały przyznane Polsce bez żadnych kopii zapasowych, podczas gdy Niemcy nie mogą pomieścić pożyczek zagranicznych

W Niemczech firmy zagraniczne rezygnują ze swojej działalności

i przenosząc się do Polski

Tym samym zwiększa się zatrudnienie, możliwość pracy i

siła nabywcza polskiej Marki

Francja i Ameryka uważa, że  poziom polskiej Marki jest o wiele niższy od Marki niemieckiej. Spowodowane jest to tym, że tysiące rodzin niemieckich w ignorancji wobec Polski, sprzedaje swoje nieruchomości w Polsce w walucie niemieckiej.

W rezultacie do Polski trafia codziennie 20 mln Marek niemieckich




    źródło: zbiory własne




Drukarnia rodziny Kanterów od początku działalności w Marienwerder (1772) drukowała w języku niemieckim i polskim. Nie inaczej było w okresie głosowania w 1920 roku. Po zdecydowanej wygranej Niemiec,  Fritz Kanter w 1923 roku został zmuszony odsprzedać drukarnię konkurencyjnej firmie Wendt Groll.



    źródło: zbiory własne




c.d.n.




1 komentarz: