niedziela, 14 września 2014

Kartka pocztowa - Reichsehrenmal Tannenberg




Wizerunek Tannenberg-Denkmal umieszczany był m.in. na kartkach pocztowych.


Na poniższym ujęciu widzimy fragment Ehrenhof (Plac Poległych) oraz jedną z ośmiu wież. Każda z nich miała swoje określone przeznaczenie. Ta utrwalona na widokówce była wieżą nr 5. Poświęcono ją feldmarszałkowi Hindenburgowi. Po jego śmierci wieżę przebudowano na grobowiec. Wejście do grobowca strzegły dwa kamienne posągi żołnierzy. 



                              źródło: zbiory własne




Reichsehrenmal Tannenberg - taką nazwę nadano monumentowi rok po śmierci Hindenburga, który został w tym miejscu pochowany. Na polecenie Hitlera w 1935 roku dokonano, także przebudowy założenia. 


Kartka została wysłana z Marienwerder dokładnie 75 lat temu (14.09.1939r.). O tym fakcie informuje nas bardzo czytelny stempel pocztowy, który częściowo zakrywa znaczek pocztowy z wizerunkiem Hindenburga.


Nadawcą był Pan Paul - imiennik feldmarszałka. Natomiast odbiorcą Pani Erna Kremer? z Lipska.



Tannenberg 13.9.1939
Moja kochana Erni...

   źródło: zbiory własne



wydawca: Kunstanstalt Stengel & Co., G.m.b.H. Dresden


c.d.n.




wtorek, 9 września 2014

Plakat Tannenberg - Denkmal




Pozostając w klimatach rocznicowych związanych z okresem wojen...

   Całkiem niedawno minęła 100 rocznica bitwy pod Tannenbergiem (1914 r). Było to starcie jedno z największych w czasie I wojny światowej. Dowódca 8 Armii Paul von Hindenburg oraz szef sztabu Erich Ludendorff powstrzymali natarcie wojsk Rosyjskich w Prusach Wschodnich. Gdyby nie zwycięstwo wojsk niemieckich pod Tannenbergiem, prawdopodobnie Rosjanie zajęliby i zniszczyliby wiele miast na pograniczu Prus Wschodnich i Zachodnich,  w tym i Marienwerder. Nie udało im się tego czynu dokonać w 1914 roku, ale w 1945 już tak. No cóż, takie są brutalne reguły konfliktów zbrojnych. 

W 1919 roku (piąta rocznica słynnej bitwy) narodziła się idea upamiętnienia tego historycznego wydarzenia. Stowarzyszenia kombatanckie postanowiły wybudować okazały pomnik Tannenberg-Denkmal  niedaleko dzisiejszego Olsztynka. Budowa trwała trzy lata (1924-1927).

Więcej na temat tej budowli możecie przeczytać min. na poniższej stronie:

 www.tannenberg-denkmal.com


Kilka lat temu wpadł mi w ręce bardzo interesujący plakat związany z budową pomnika. Tą niezwykłą pamiątkę historyczną można  datować na 1926 rok (odnaleziony został z innymi starymi "papierami", pochodzącymi właśnie z tego roku). 




Pomóż w budowie Narodowego Pomnika - Tannenberg

              źródło: zbiory własne





Königsberg, Pr. - für Tannenberg Nationaldenkmal Verein e.V. 

skład zarządu stowarzyszenia (od lewej): 
- prezes, gen. Kahns
- zastępca, nadprezydent v. Batocki
 - szef  promocji, nadburmistrz Olsztyna Zülch
 - skarbnik, dyr. banku Henckel
 - sekretarz, wojewoda Scheibert

   źródło: zbiory własne




wymiary: 60 x 45 cm
Projekt plakatu: Heinz Weber
Druk: Adolph Wilutzky Königsberg, Pr.



c.d.n.


czwartek, 4 września 2014

Westerplatte 2014




Dzień Dobry






    Nazywam się Martin Rzepczyński i mam 9 lat. Chodzę do klasy trzeciej "D" Szkoły Podstawowej nr 2 im. mjr Henryka Sucharskiego. 1 września 2014 roku zamiast iść na rozpoczęcie roku szkolnego jak reszta mojej klasy, pojechałem z moim tatą i wujkami do Gdańska na Westerplatte. 

Wstaliśmy w nocy o 2.00 godzinie (było bardzo ciemno). Z Kwidzyna wyjechaliśmy pół godziny później zabierając ze sobą wujka Michała. Po drodze odwiedziliśmy Janowo, w którym jak powiedział mi tata też walczyli Polscy żołnierze broniąc granic Polski. Przez całą drogę nie zmrużyłem oka. Dojechaliśmy na Westerplatte o godz. 4.00. Na miejscu, w którym zaczęła się II wojna światowa 75 lat temu czekał już na nas wujek Andrzej, który przyszedł tu pieszo aż z Prabut. Było tam bardzo dużo ludzi, wszyscy przybyli do tego historycznego miejsca aby uczcić prawdziwych patriotów, którzy umarli za naszą ojczyznę.



Pomnik z daleka wydawał się duży, ale jak podeszliśmy bliżej był ogromny!










Cmentarz Poległych Obrońców Westerplatte
Spoczywają tu również prochy dowódcy...





mjr Henryk Sucharski jest patronem mojej szkoły






Przy zniszczonych "nowych koszarach"





Dziękujemy za zrobienia zdjęć Pani dziennikarce z Norwegii







Zdjęcie z żołnierzami!






Na Westerplatte jest wystawa dotycząca historii tego miejsca...





Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy ją wszyscy 












Ucieczka Stanisława Leszczyńskiego do Kwidzyna - taki opis ilustracji jest na jednej z plansz







Tutaj znajduje się muzeum, w którym pracuje prawdziwy żołnierz!





Przy mundurze mjr Sucharskiego








Po uroczystościach i zwiedzaniu Westerplatte udaliśmy się na ciepły posiłek z zabytkowej kuchni polowej. Pycha!




Martin Rzepczyński



P.S.  1 września 2014 roku udaliśmy się razem z moimi przyjaciółmi do miejsca, w którym 75 lat temu rozpoczęła się najokrutniejsza z wojen w historii ludzkości.  Przyjaciółmi, z którymi oddaliśmy hołd polskim bohaterom byli Michał Drożdż i Andrzej Ochał (inicjator naszego wyjazdu). Michał specjalnie na tą uroczystość przyjechał z Anglii. Natomiast Andrzej przebył całą drogę z Prabut do Gdańska pieszo, po drodze oddając hołd zamordowanym Polakom w Szymankowie (pierwsze ofiary wojny). Postawa iście patriotyczna, godna pochwały oraz naśladowania!!!